• Školské stravovanie

        • Školské stravovanie je neoddeliteľnou súčasťou škôl a školských zariadení. Správna výživa a spôsob stravovania je dôležitým predpokladom zdravého vývoja dieťaťa a stravovacie návyky formujeme od útleho detstva.
          Dôvera rodičov v naše služby je veľmi dôležitá, pretože práve od rodiča závisí , či dieťa prihlási na stravu v školskej jedálni, alebo nie.
          Školské jedálne ponúkajú jednu z možností, ako deťom zabezpečiť zdravý variant kvalitného obeda. Pokiaľ deti jedia v školských jedálňach, majú  v priemere minimálne jedno jedlo s takou výživovou hodnotou, akú  pre svoj vek potrebujú.
          Školské stravovanie predstavuje rokmi overený, vyhovujúci systém zabezpečenia plnohodnotnej výživy deťom a mladistvým  počas vyučovania najmä vtedy, ak sú v plnej miere pri zostavovaní jedálneho lístka rešpektované odporúčania odborníkov v oblasti výživy. Sú to najmä odporúčania, týkajúce sa zostavovania jedálnych lístkov s cieľom obmedziť spotrebu živočíšnych tukov, tučného mäsa a mäsových výrobkov
          a zvýšiť ponuku zeleniny v surovom stave v podobe šalátov.
          Cieľom našej školskej jedálne je zabezpečiť kvalitné a chutné stravovanie s ohľadom na výživnú a vyváženú stravu. Využívajú sa zdravšie spôsoby prípravy stravy ako je varenie, dusenie, pečenie. Jedálny lístok je zostavený na základe zásad pre 
          zostavovanie jedálnych lístkov v školskom stravovaní.
          Ku každému hlavnému jedlu sa podáva nápoj – čierne, zelené alebo ovocné čaje, rôzne ovocné nápoje, mlieko alebo stolová voda. Podľa možnosti finančnej normy za obedom podávame ovocie alebo rôzne doplnkové pokrmy.
          Veľkosť porcií je presne stanovená záväznými normami, ktoré vydáva Regionálny úrad verejného zdravotníctva a tá býva v rozhodnutí stravovania sa v školskej jedálni často ,,kameňom  úrazu“. Školské stravovanie je diametrálne odlišné od stravovania v reštauračnom zariadení, kde má bravčový rezeň 150g, ale v školskej jedálni len 60 g pre MŠ, 70g pre I. stupeň, 80g pre II. stupeň a 90 g pre stredné školy(zamestnanci ZŠ a cudzí stravníci).

          Odborníci na výživu pripravujú normy, ktoré sú energeticky a výživovo vyvážené, ale aby sa vtesnali aj do finančného limitu.
          Ak dieťa skonzumuje celý takýto obed, má zabezpečené asi 35% z celkovej dávky živín a nebude pociťovať hlad. Veľmi častým problémom však u žiakov druhého stupňa je, že skonzumujú len časť hlavného jedla, bez polievky, šalátu atď. Výsledkom toho potom je nedostatočné nasýtenie a pocit hladu.  
          Dosiahnutie rovnomerného naplnenia základných živín nie je v rámci obeda možné. To by malo byť predovšetkým  úlohou domáceho stravovania, ktoré má rozhodujúci vplyv na stav detí. Dôležité je aj smerovanie rodičov, ktorí si musia uvedomiť svoju zodpovednosť a fakt, že oni sú tí, ktorí môžu a musia motivovať deti k zdravej výžive.
          Podľa štatistických prieskumov u detí školského veku sa vyskytujú najväčšie nedostatky vo forme vynechávania raňajok, nevhodného zloženia desiatej a vynechávania obedov resp. nahrádzania obedov fast foodmi. Zlý stravovací

          systém môže byť spúšťačom rôznych závažných zdravotných ochorení.

          Pri usmerňovaní správnej výživy detí a žiakov je dôležité dbať na vytvorenie správnych stravovacích  zvyklostí.
           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Stará Bystrica 680
      • ročníky 5.-9.: riaditeľňa: 041/4327 996 kancelária / fax: 041/4327 994 ročníky 1.-4.: 041/4395 115 vedúca jedálne: 0911 669 653 MŠ: 041/4395146 CVČ: 041/4327740
      • 023 04 Stará Bystrica 680 023 04 Stará Bystrica Slovakia
      • Ing. Adriána Petreková
      • Mgr. Viera Barteková
      • Mgr. Iveta Sobolová
      • OO PZ Stará Bystrica Stará Bystrica 466 023 04 Stará Bystrica Tel.: 0961 423 905
    • Prihlásenie