Poplatky v školskej jedálni - deti MŠ, žiaci ZŠ, zamestnanci, cudzí stravníci

1.

1. Školská jedáleň, ktorej zriaďovateľom je Obec Stará Bystrica, poskytuje stravovanie deťom a žiakom za čiastočnú úhradu nákladov, ktoré uhrádza zákonný zástupca (ďalej aj ako „ZZ“).  Príspevok na čiastočnú úhradu nákladov v školskej jedálni a výdajnej školskej jedálni (ďalej len „príspevok na stravovanie“) je určený na nákup potravín podľa vekových kategórií stravníkov v nadväznosti na odporúčané výživové dávky.

1.

2. Zákonný zástupca dieťaťa materskej školy, žiaka základnej školy, prispieva na úhradu režijných nákladov. Príspevok na režijné náklady je určený na nákup materiálno-technického vybavenia školskej jedálne vrátane opráv a údržby zariadenia, tiež na výdavky spojené so zabezpečením hygieny a kultúry stolovania (ďalej len „príspevok na režijné náklady“).

1.

3. Obec Stará Bystrica pre účely stanovenia príspevku na stravovanie určuje s účinnosťou od 01.01. 2024 tretie finančné pásmo, ktoré je záväzné pre všetky stravovacie zariadenia v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Finančné pásma určujú náklady na nákup potravín na jedno jedlo podľa vekových kategórií stravníkov a príspevok zákonného zástupcu dieťaťa a žiaka vo výške nákladov na nákup potravín. Sú stanovené Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Dospelým stravníkom sa aplikuje úhrada za stravovanie podľa jednotne zvoleného finančného pásma pre príslušné zariadenie školského stravovania vo výške celkových nákladov na potraviny a režijných nákladov na výrobu jedného jedla ako pre vekovú kategóriu stravníkov 15 - 19 ročných s akceptovaním úpravy podľa § 152 Zákonníka práce.

1.

4. Stravníkom v školskej jedálni a výdajnej školskej jedálni sú aj zamestnanci škôl a školských zariadení. Obec Stará Bystrica vydáva súhlas, aby po kladnom stanovisku príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva mohla Základná škola s materskou školou povoliť stravovanie aj pre iné fyzické osoby (tzv. cudzí stravníci).

1.

5. Zákonom č. 65/2023 Z. z. sa mení a dopĺňa zákon č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Novelou zákona o pomoci v hmotnej núdzi s účinnosťou od 01.05.2023 sa mení a dopĺňa zákon č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dotáciách“), čím dochádza k zmenám v poskytovaní dotácie na stravu.

Dotácia na stravu sa bude v zmysle § 4 ods. 6 zákona o dotáciách poskytovať v sume:

1. 1,40 EUR za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole (ďalej len „MŠ“) a odobralo stravu,
        2. 2,10 EUR za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo vyučovania v základnej škole (ďalej len „ZŠ“) na prvom stupni a odobralo stravu,
        3. 2,30 EUR za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo vyučovania v ZŠ na druhom stupni a stravu odobralo.

Oprávnené deti na poskytnutie dotácie na stravu:

V zmysle § 4 ods. 3 zákona o dotáciách, dotáciu na stravu možno poskytnúť na zabezpečenie obeda a iného jedla v MŠ a v ZŠ na dieťa, ktoré navštevuje:

1. posledný ročník MŠ alebo základnú školu, ak rodič dieťaťa alebo fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti rozhodnutím súdu, písomne požiada zriaďovateľa o dotáciu prostredníctvom zariadenia školského stravovania,
        2. MŠ a žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi, alebo ktorej príjem je najviac vo výške životného minima,
        3. MŠ, ak v MŠ je najmenej 50% detí z domácností, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi.

Dieťa, ktoré žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi, prípadne ktorej príjem je najviac do výšky životného minima, je potrebné túto skutočnosť preukázať:

• Potvrdením, že dieťa žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi;
        • Potvrdením, že dieťa žije v domácnosti, ktorej príjem je najviac vo výške sumy životného minima.

​​​​​​​S účinnosťou od 1.5.2023 môže byť poskytnutá dotácia na stravu aj v tom prípade, ak rodič na dieťa poberá daňový bonus.

6. Príspevok, ktorý uhrádza zákonný zástupca dieťaťa (materskej školy, ďalej len „MŠ“) alebo žiaka (základnej školy ďalej len „ZŠ“) vo výške nákladov na nákup potravín podľa vekových kategórií stravníkov v nadväznosti na odporúčané výživové dávky a výška príspevku na režijné náklady, je určený za každý stravovací deň nasledovne:

MATERSKÁ ŠKOLA

Platba ZZ za 1/deň (réžia a  náklady na nákup potravín)

MŠ celodenná (stravník-dieťa MŠ)

MŠ poldenná

0,50

1,20

2,50

2,10

MATERSKÁ ŠKOLA –  (detí, ktorým sa poskytuje dotácia na stravu)

Poskytnutá dotácia na stravu

Platba ZZ za 1/deň (réžia a  náklady na nákup potravín)

MŠ celodenná (stravník-dieťa MŠ)

MŠ poldenná

0,50

1,20

1,40

+   0,40

1,10

0,70

ZÁKLADNÁ ŠKOLA

Dotácia na stravu

ZŠ – stravník – žiak prvého stupňa ZŠ

(*)

ZŠ – stravník – žiak druhého stupňa ZŠ

1,90

1,90

2,30

(*)

0,40

(*) keďže výška poskytnutej dotácie pokryje celkové náklady na nákup potravín na obed v druhom finančnom pásme, zákonný zástupca bude prispievať len na režijné náklady na obed vo výške 0,40 EUR / za jeden deň.

OSTATNÍ STRAVNÍCI  3. finančné pásmo B

Príspevok na režijné náklady

Platba ZZ za 1deň (réžia a  náklady na nákup potravín)

Cudzí stravníci

2,40

2,40

2,09

4,49

7. Náklady na nákup potravín podľa 3. finančného pásma A a príspevok na režijné náklady vo  výške 0,40 EUR uhrádza zákonný zástupca:

a) dieťaťa materskej školy za odobratú stravu v danom stravovacom dni,

b) žiaka základnej školy za odobratú stravu v danom stravovacom dni,

c) neodobratú stravu v danom stravovacom dni, ak zákonný zástupca neodhlásil dieťa alebo žiaka najneskôr do 14.00 h predchádzajúceho pracovného dňa z poskytovania stravy v školskej jedálni v danom stravovacom dni.