• Náplň práce ŠDK

• Náplň práce školského digitálneho koordinátora v zmysle zákona č. 138/2019 Z.z.

• Poradenstvo a odborná pomoc v oblasti zavádzania nových digitálnych metód do vzdelávania.
        • Spätná väzba pedagogickým zamestnancom školy v uplatňovaní a využívaní digitálnych metód, foriem a didaktických prostriedkov vo výchove a vzdelávaní.
        • Vzdelávanie zamestnancov v oblasti využívania digitálneho obsahu alebo foriem práce s digitálnym obsahom.
        • Aktuálny digitálny materiál ku vzdelávacím štandardom vyučovacích predmetov alebo vzdelávacích oblastí.
        • Pravidelná informovanosť o aktuálnych možnostiach využívania digitálnych technológií vo výchove a vzdelávaní a možnostiach zabezpečenia kybernetickej bezpečnosti.
        • Poradenstvo v rámci digitálnych technológií.
        • Administrácia online testovaní, aSc agendy, školských digitálnych programov.
        • Dostupnosť externých vzdelávacích zdrojov.
        • Správca webovej stránky školy.

Školský digitálny koordinátor: Mgr. Anna Pitlová, Mgr. Milada Benčičová

Konzultácie s pedagogickými zamestnancami, žiakmi, rodičmi po vzájomnej dohode.

• Hrozby internetu - časť 1 (spracované podľa časopisu N)

• Kyberšikana

Ako môže vyzerať?

• Útočník provokuje obeť správami, ktoré obsahujú urážlivý alebo nepravdivý text.
        • Prenasledovanie. Útočník obeti znepríjemňuje život spamovaním, opakovaným posielaním fotografií, správami v četoch, rekciami na príspevky, prezváňaním
        • „Happy slaping“, známe ako „fackovanie pre zábavu“. Spája fyzické šikanovanie s kyberšikanou. Agresor fyzicky napadne obeť a celé to nahráva na mobil. Následne zverejní nahrávku na internete alebo rozpošle rovesníkom v správe.
        • Zneužitie profilu obete na sociálnej sieti.
        • Zosmiešňovanie a očierňovanie obete pred okolím.
        • „Outing“. Útočník zverejní informácie zo súkromia, často intímneho charakteru (fotografie, videá), ktoré obeť verejne kompromitujú.
        • Iné spôsoby šikany s cieľom izolovať obeť z online komunity-

Čo s tým môže obeť urobiť?

• Netreba mať zábrany o tom hovoriť s dospelými (rodič, učiteľ). To, že si obeť šikany, nie je tvoja vina. Výčitky či obavy z reakcie (alebo dokonca trestu) dospelých nie sú na mieste.

A čo s tým môže robiť rodič alebo učiteľ?

• V prvom rade dať najavo dieťaťu podporu a porozumenie a v rámci svojich možností sa bude snažiť dieťaťu pomôcť.
        • Ubezpečiť dieťa, že ak niečo podnikne, bude o tom informované.
        • Riešenia môžu byť rôzne
          •  niekedy stačí dať útočníkom najavo, že o ich aktivitách vie
          •  komunikovať s psychológom, v krajnom prípade s políciou
          •  kyberšikana je trestný čin, preto nezmažte dôkazy!
          •  pri hlbšej psychickej traume obete sa odporúčajú pravidelné návštevy psychológa a samozrejme najväčšia podpora zo strany najbližších.

Osem tipov, ako sa chrániť na sociálnych sieťach

Na sociálnych sieťach rovnako ako na celom internete platí, že všetko čo zverejníš, už navždy ostane online. Dokonca to platí aj vtedy, ak nevhodný príspevok okamžite zmažeš, prípadne si rovno odstrániš profil!

Skôr, než niečo „zavesíš“, zamysli sa:

1. Je tá fotka naozaj pre všetkých?
        2. Čo ak by to videli rodičia?
        3. Pozor na falošné profily
        4. Nahlásiť, ak sa niekto za mňa vydáva
        • Informujte vašich priateľov, aby nepotvrdzovali žiadosti o priateľstvo ani neklikali na správy, odoslané z falošného profilu
        • Profil vyhľadajte a nahláste adminovi sociálnej siete (na Facebooku je to Centrum pomoci)