Dňa 23. mája 2024 sa vyučovanie nieslo v duchu finančnej gramotnosti. Cieľom tejto aktivity bolo poukázanie na to, že finančná gramotnosť je súbor znalostí, ktoré človeku umožňujú porozumieť financiám a správne s nimi zachádzať v rôznych životných situáciách. Nemá stanovenú pevnú hranicu, podľa ktorej možno určiť, či je človek gramotný alebo nie. Je to schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti. Práve preto žiaci prvého aj druhého stupňa na všetkých vyučovacích predmetoch, ale i počas prestávok a po vyučovaní v ŠKD, plnili rôzne úlohy a zúčastňovali sa pripravených aktivít. Obohatili si vedomosti o financiách, rodinnom rozpočte, oboznámili sa s výhodami sporenia a precvičili zručnosti pri narábaní s peniazmi.
Na hodinách slovenského jazyka sa žiaci venovali výrobe komiksu, časopisu a počítali zisk, ktorý by mali z jeho predaja. Pozreli si video z cyklu Neskreslená veda, riešili kvízy, osemsmerovky, rozprávali sa o sporení a výdavkoch, hľadali význam slov spojených s finančnou gramotnosťou v slovníkoch i na internete.
Na matematike počítali peniaze, rozmýšľali nad tým, ako si našetriť, zarobiť peniaze brigádou alebo výrobou vlastných výrobkov, plánovali rozpočet na stavbu domu, počítali výhodný úrok na sporení, či pri úvere, stanovovali si rozpočet vreckového.
Počas občianskej náuky si pozorne pozreli video o finančnej gramotnosti a následne riešili kvíz, hrali sa didaktické hry na objasnenie pojmov, vypĺňali pracovný list na rozvoj matematickej inteligencie a logického myslenia v oblasti financií.
Na prírodovedných predmetoch získali nové zaujímavé informácie z cyklu Neskreslená veda a zamysleli a nad využívaním ropy a výrobkov z nej v bežnom živote. Zisťovali spotrebu energií a rozmýšľali nad jej šetrením či využívaním alternatívnych zdrojov energií. Veľkú pozornosť venovali vode, ktorá je veľmi vzácna. Zároveň boli pomocou príbehu priblížené hodnoty, ktoré človek môže získať z prírody a ktoré si vytvára sám. Bolo poukázané na potreby človeka, ktoré môžu byť uspokojené z prírodných zdrojov aj bez vynakladania peňazí.
Na hodinách dejepisu a prvouky sa žiaci rozprávali o vzniku, histórii a funkcii peňazí s pomocou prezentácie a internetu. Poznávali bankovky, hrali sa s nimi a hľadali výhody a nevýhody rôznych foriem platidiel teraz aj v minulosti.
Náboženská a etická výchova sa niesli v duchu dobročinnosti, charity a lásky. Pomocou príbehov si priblížili pojem chudoby, bohatstva, daru, čestnosti pri zakladaní firmy a vysvetlili si posolstvo rozprávky Tri groše.
Na hodinách cudzích jazykov sa venovali menám v anglicky, nemecky a rusky hovoriacich krajinách. Tvorili dialógy s témou nakupovanie a sporenie.
Veríme, že deti opäť získali nové vedomosti a zručnosti v tejto problematike, ktoré budú môcť využiť v bežnom živote.