Aj v tomto roku sme jesenné prázdniny zahájili nočným pobytom v Centre voľného času. V stredu 29. októbra pribehli najskôr dievčatá z Klubu dobrovoľníkov, ktoré priniesli veľa starodávnych predmetov, aby pomohli s dobovou úpravou priestorov a čiastočne aj s programom, ktorý sme spoločne už dlhšie pripravovali. O siedmej prišla ďalšia časť našej skupiny – žiaci zo štvrtého ročníka.
Po odložení „nočnej batožiny“ sme sa presunuli do veľkej klubovne, kde nás prekvapila vzácna návšteva – ženy zo speváckej skupiny Polianka, oblečené v krojoch, so svojím vedúcim, p. Pavlom Bartekom. Zaspievali nám prekrásne starobystrické piesne, ktoré deti so zaujatím počúvali. Vypočuli si aj básničky, povesti a príbehy zo života, ktoré si členovia súboru pre nás pripravili. A keďže mesiac október sa nesie v znamení úcty k starším, aj naši šikovní malí speváci ako darček zaspievali peknú pieseň a staršie deti im odovzdali vlastnoručne zhotovený pozdrav. Bolo to milé stretnutie staršej generácie s tou najmladšou. Hoci to bolo prvýkrát, veríme, že určite nie posledný. Vážime si, že nám venovali čas, ktorý mohli stráviť oddychom.
Po skončení tejto časti programu sme pokračovali zábavno-súťažnou hrou v upravenom formáte „Milujem starodávne Kysuce“. Deti súťažili v šiestich skupinách, museli preukázať vedomosti zo znalosti starobystrického nárečia, prísloví, porekadiel, remesiel. Nechýbali ani ľudové piesne, tipovačka a koleso šťastia. Čas nám pri hre rýchlo ubehol, ale ešte sme do polnoci stihli vyrobiť jednoduchý lampášik na prechádzku dedinou. A potom už len ukladanie na noc, nočné šepoty a spanie-nespanie.
Po raňajkách sme sa odhodlane vrhli do výroby prírodných aranžmánov, ktoré poslúžia ako dušičková výzdoba. Podarilo sa nám to vďaka Ing. Lernerovi, ktorý nám priviezol dostatok čečiny, aby sme mohli tvoriť, strihať, vymýšľať... Nebolo to veru vôbec ľahké, ale podarilo sa.
Aj keď sme nestihli úplne všetko, čo sme mali pripravené, deti odchádzali spokojné a pyšné na svoje dielka.