Vyučovanie sa počas celého týždňa 17.5.-21.5.2021 nieslo v duchu finančnej gramotnosti. Žiaci na jednotlivých vyučovacích predmetoch, ale i počas prestávok a po vyučovaní v ŠKD plnili rôzne úlohy a zúčastňovali sa pripravených aktivít. Obohatili si vedomosti o financiách a precvičili zručnosti pri narábaní s peniazmi.
Na 1. stupni sa na hodinách čítania dozvedeli: Ako vznikli peniaze; Ochranné prvky bankoviek; Kto je chudobný a kto bohatý; Čo je rodinný rozpočet; Aký je rozdiel medzi obchodom a výmenným obchodom a pod.
Hodiny VYV a PVC boli zamerané na výrobu vlastných peňazí, cenoviek na tovar v obchodoch, ktoré si vytvorili v triedach. Počas prestávok v nich za tovar platili a vydávali vlastnoručne zhotovenými peniazmi. Vyskúšali si aj výmenný obchod, kedy si menili svoje výrobky medzi sebou.
Na hodinách MAT sa oboznámili s výhodami sporenia, tvorili rozpočet na oslavu, rozmieňali eurá na centy, riešili interaktívne úlohy atď.
Vlastiveda bola hodinou veľkého cestovania po Slovensku. Kupovali si cestovné lístky zo Starej Bystrice do miest po celej našej republike. Cena lístka sa odvíjala od ich vzdialenosti. Po zaplatení sa snažili autom po slepej mape prísť do cieľa. V Kremnici sa porozprávali o výrobe mincí.
Vyučovanie ANJ bolo obohatené poznávaním cudzej meny - libra, dolár a jej hodnoty voči euru.
Aj v ŠKD pokračovali v aktivitách: Čo si kúpim za 5€; Ako naložím s nečakane získanými peniazmi?; Rozdelím sa, darujem; Prečo je dôležité šetriť? a pod.
Nadobudnuté vedomosti si precvičili a overili pri riešení rôznych úloh, keď riešili tajničky, testy, osemsmerovky, priraďovali správne vysvetlenia k pojmom, skladali puzzle s motívom bankoviek, priraďovali pojmy k obrázkom, zahrali si pexeso, ukladali slová do vety, počítali peniaze, riešili piktogramy s námetom prísloví a porekadiel,
Na druhom stupni si žiaci na triednických hodinách obohatili svoje vedomosti prezentáciami o poistení, reklamáciách, príjmoch a výdavkoch, dlhoch, úveroch a iných bankových produktoch, dokonca aj o korupcii. Tvorili a riešili rôzne testy, osemsmerovky, doplňovačky, priraďovali správne vysvetlenia k pojmom, priraďovali pojmy k obrázkom, riešili piktogramy s námetom prísloví a porekadiel. Na príkladoch z praxe si overili nadobudnuté vedomosti a diskutovali o rôznych možnostiach rodinného rozpočtu či poistenia. Zaujímavé myšlienky boli vyslovené aj pri skladaní a vysvetľovaní rôznych citátov týkajúcich sa financií.
Počas tohto týždňa žiaci rozvíjali celkové aj čiastočné kompetencie z Národného štandardu finančnej gramotnosti verzia 1. 2 podľa jednotlivých úrovní. Využitá bola aj Metodika pre zapracovanie a aplikáciu tém finančnej gramotnosti do školských vzdelávacích programov základných škôl a stredných škôl s odbornými textami k jednotlivým témam.